неділя, 23 жовтня 2016 р.

Превентивна система роботи з дітьми

Превентивне виховання в навчальних закладах  — це система підготовчих та профілактичних дій педагогів, спрямованих на запобігання формуванню в учнів негативних звичок, рис характеру, проявам асоціальної поведінки підлітків та організацію належного догляду за діяльністю школярів.
Мета превентивного виховання: підвищити рівень обізнаності з даної проблематики; ознайомитися з сучасними профілактичними програмами; навчитися сучасних технологій профілактичної роботи в навчальному закладі.
Завданням превентивного виховання є забезпечення виховання в учнів високих моральних рис, які є головним чинником вибору способів поведінки. Привентивне виховання має здійснюватися на основі морально-правових знань, уявлень, поглядів, переконань, почуттів, які склалися в  суспільстві й становлять суспільну свідомість; забезпечення подолання окремими учнями шкідливих звичок і навичок, що сформувалися внаслідок помилок і недоліків виховання.
Ефективність превентивного виховання підвищується, якщо:
  • виховання здійснюється на засадах гуманізму, демократизму, доброзичливості, партнерських взаємин сімї та школи.
спрямовано учнів на здоровий спосіб життя й позитивну соціальну орієнтацію;
• використано активні форми й методи виховного впливу на учнів (діалоги, аутотренінги, дискусії, акції);
• використано досягнення педагогічної та психологічної науки.
В навчальних закладах району здійснюється просвітницька робота щодо формування в учнів позитивної мотивації щодо здорового способу життя  на уроках біології, основ здоровя та в позакласній роботі. Відбуваються тематичні місячники з пропаганди здорового способу життя, усні журнали, перегляд відеофільмів, зустрічі з медичними працівниками, працівниками правоохоронних органів, службою у справах дітей.  Проводяться бесіди, години спілкування, виховні години,  лекції, акції, круглі столи на дану тематику. Публікуються статті в інформаційних куточках та інформаційних виданнях. Правовий аспект превентивного виховання в навчальних закладах передбачає охорону і захист прав особистості, формування в учнів правової культури. Є уроки права, тижні правового виховання, здійснюється індивідуальна робота з дітьми, схильними до правопорушень, проводяться класні години на правові теми.
Відповідно плану роботи районного методичного кабінету відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації щороку проводяться методичні заходи на тему здорового способу життя. Так, з 9 по 10 вересня 2016 року було проведено "День здоров'я" (в рамках відзначення Дня фізичної культури і спорту); (посилання)
з 2 по 6 березня 2015 року тиждень безпеки життєдіяльності "Здоровий спосіб - це модно"; (посиляння)
24.11.2015 року навчання для фахівців психологічної служби "Аутизм, корекція поведінки"; (посилання)
12.12.2014 року семінар для вчителів предмета "Основи здоров'я" "Формування толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних дітей у системі шкільної освіти"; (посилання)
13.11.2014р. семінар для фахівців психологічної служби "Емоційні стани в підлітковому віці"; (посилання)
22.10.2014 року семінар для вчителів хімії, біології "Формування життєвоважливих компетентностей учнів на уроках біології та хімії в позаурочний час";(посилання)
21.01.2014 року для вчителів предмета "Основи здоров'я" "Активне використання технологій навчання дітей здоровому способу життя". (посилання)
Щороку відділом освіти, молоді та спорту райдержадміністрації вивчається і аналізується зайнятість учнів у позаурочний час. Учні, які схильні до правопорушень та мають сумнівну поведінку залучаються до роботи в гуртках та секціях. На сьогоднішній день в Добровеличківському районі працюють 147 гуртків: науково-технічного напрямку, туристично-краєзнавчого, еколого-натуралістичного та художньо-естетичного напрямку. Гуртковою роботою у позашкільних навчальних закладах району охоплено 91%  учнів.
Адміністрацією навчальних закладів, класними керівниками, фахівцями психологічної служби постійно здійснюється психолого-педагогічний патронат сімей: вивчаються матеріально-побутові умови учнів з метою попередження бездоглядності та правопорушень. Особлива увага приділяється дітям, які не відвідують навчальні заклади та надаються консультації батькам психологами шкіл щодо попередження невідвідування учнями навчальних закладів.
В навчальних закладах району проводяться ряд заходів з даної проблеми:
операційні рейди: «Урок», «Вулиця», «Перерва», «Запізнення».
    Відділом освіти, спільно з кримінальною міліцією, центром соціальних служб, відділом культури, охорони здоров’я проводилася робота у відеолекторію «Підліток». Згідно плану роботи РДА відбулися лекційні заняття з переглядом відеоматеріалів профілактичної спрямованості пов’язаних з боротьбою незаконного обігу наркотичних засобів. 
Організація соціально-профілактичної роботи в навчальних закладах району сприяє залученню підлітків та молоді до профілактичних програм, та превентивних проектів що допомагає їм самореалізувуватись у корисних і цікавих заходах, ознайомитися з правовими аспектами та усвідомити  відповідальне ставлення до власного здоровя.
З 2013 року в навчальних закладах Добровеличківського району запроваджено інформаційно-просвітницьку протиалкогольну програму «Сімейна розмова». Мета якої, підвищення рівня проінформованості підлітків про шкідливе вживання наркотичних речовин шляхом розвитку співпраці педагогів, учнів, батьків.
У жовтні 2013 року при КОІППО 6 фахівців психологічної служби пройшли навчання по впровадженню даної програми. А в жовтні 2014 року для фахівців психологічної служби, що не були задіяні у навчанні при КОІППО, проведено відповідне навчання при районному методичному кабінеті з метою подальшої реалізації даної програми.








В 2013-2014 навчальному році в проекті взяло участь 177 учнів 7-8 класів. В 2014-2015 навчальному році проектом охоплено 296 учнів 7-8 класів, в 2015-2016 навчальному році 382 учні даної категорії. В цьому навчальному році задіяно в даному проекті 411 учнів 7-8 класів.
     З метою формування здорового способу життя та відповідальної поведінки у загальноосвітніх навчальних закладах району  є запровадження в опорних школах з основ здоровя та безпеки життєдіяльності факультативного курсу для молоді з профілактики Віл-інфекції/СНІДу, а саме превентивного проекту «Захисти себе від ВІЛ»:
-Добровеличківська ЗШ №1
-Помічнянська ЗШ №3
-Липнязька ЗШ №1
-Тишківська ЗШ №1
Відділом освіти, молоді та спорту райдержадміністрації з метою удосконалення заходів превентивного характеру, формування навичок здорового способу життя у дітей та учнівської молоді спрямовується робота в навчальних закладах району на виконання державних та регіональних програм таких як: Загальнодержавна програма «Репродуктивне здоровя нації», Загальнодержавна програма «Забезпечення профілактики ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 20013-2018 роки», «Загальнодержавна програма «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року», обласна цільова програма «Протидії поширенню наркоманії і злочинності, пов’язаної з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, на 2016-2018 роки».
Керівниками навчальних закладів розроблені та затверджені заходи щодо виконання даних програм та видано ряд наказів, які регламентують роботу педагогічного та учнівського колективів з даного питання.
З цією метою педагогами навчальних закладів, фахівцями психологічної, медичної служби проводяться  відповідна профілактична робота з урахуванням вікових, психофізіологічних особливостей учнів:
Добровеличківський НВК №2- http://20psiholog17.blogspot.com ;
Олексіївська ЗШ І-ІІ ст.-Verhunpsycholog.blogspot.com;
Дані питання розглядаються на батьківських зборах, нарадах директорів навчальних закладів району, колегіях відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації та координаційних радах при райдержадміністрації.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар